Czy wiesz czym jest porowatość włosów? Wiesz jak ją rozpoznać u siebie? Czy stosujesz właściwe kosmetyki zgodne z Twoją porowatością? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej. Nareszcie zrozumiesz o co chodzi Twoim włosom. Nauczysz się też jak dobrać odpowiednie kosmetyki by włosy wyglądały zdrowiej, nabrały więcej blasku i witalności. By cieszyły a nie sprawiały kłopotu. To co? Zaczynamy? 

Zacznijmy od najważniejszego...

Kosmetyki do włosów powinniśmy dobierać indywidualnie - w zależności od tego w jakim stanie jest nasza skóra głowy oraz długość włosów. Szampony powinniśmy dobierać do skóry głowy, a nie do długości włosów. Do odżywiania i regeneracji długości włosów służy odżywka lub maska. 

Co to jest porowatość włosów

Włosy możemy podzielić m.in. ze względu na grubość czy porowatość. Porowatość włosów jest to stopień rozchylenia łusek włosa i tak wyróżnić możemy porowatość niską, średnią i wysoką. Włosy w zależności od porowatości różnią się wyglądem i wymagać będą też nieco odmiennej pielęgnacji i traktowania. Porowatość włosów może też ulec zmianie, w obu kierunkach: poprzez odpowiednią pielęgnację może nastąpić obniżenie porowatości; poprzez niewłaściwe traktowanie, nadużywanie stylizacji za pomocą ciepła, farbowanie, rozjaśnianie porowatość może się zwiększyć. Każdy ma jednak swoją “naturalną” porowatość włosów. Przykładowo włosy proste częściej będą miały niższą porowatość, a loki wysoką. Porowatość włosów nie jest bezbłędnym wyznacznikiem jak pielęgnować nasze włosy, ale może być bardzo ważną wskazówką.

Rodzaje porowatości włosów

Niska porowatość

Włosy o niskiej porowatości są często określane jako włosy zdrowe, śliskie. Wynika to z tego, że takie włosy mają ściśle ułożone łuski, co daje często efekt włosów gładkich, błyszczących z efektem “tafli”. Włosy takie rzadko się puszą ze względu na to, że wilgoć nie może dostać się z łatwością do wnętrza łodygi. Końcówki włosów określanych jako niskoporowate są w stosunkowo dobrym stanie, rzadziej i wolniej ulegają zniszczeniu i rozdwojeniu. Problemem jaki mogą sprawiać włosy niskoporowate jest najczęściej brak objętości i słynny “przyklap”, a na długości strączkowanie się włosów. Włosy niskoporowate ze względu na to, że bardziej przylegają do skóry głowy łatwiej się przetłuszczają. 

Średnia porowatość

Włosy średnioporowate często określane jako włosy normalne, charakteryzują się łuskami, które są lekko odchylone, a więc włosy tego typu nie są włosami typowo gładkimi. Na tego typu włosach może dochodzić do lekkiego puszenia ze względu na to, że wilgoć może dostawać się do wnętrza łodygi. Na włosach prostych mogą być widoczne na długości połamane, rozdwojone końce. Średnia porowatość jest najczęściej spotykana. Dotyczy osób zarówno z prostymi włosami, jak i takimi ze znaczną skłonnością do kręcenia się. 

Wysoka porowatość

Włosy wysokoporowate cechują się najwyższym stopniem rozchylenia łusek. Są to często włosy farbowane, rozjaśniane lub też mocno kręcone. Włosy tego typu są szorstkie w dotyku, końcówki z łatwością ulegają zniszczeniu, często się rozdwajają. Włosy wysokoporowate również łatwo się plączą, są matowe, brak im blasku i miękkości. Ze względu na nieregularnie rozmieszczoną, odstającą łuskę włosa, szybko tracą ale i chłoną wodę przez co wyglądają często na spuszone i suche. 

Jak dobrać kosmetyki do porowatości włosów?

Pielęgnacja włosów powinna uwzględniać zarówno ich stan, grubość ale i porowatość.
Produkty jakie powinniśmy dopasowywać do swoich włosów należy dostosować do wszystkich czynników. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę, czy nasze włosy są np. cienkie i niskoporowate czy grube i niskoporowate, gdyż w obu przypadkach pielęgnacja może nieco się różnić. 

Jak pielęgnować włosy niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate zazwyczaj nie będą potrzebowały bogatej pielęgnacji aby dobrze wyglądać. Włosy tego typu dobrze będą reagowały na większość kosmetyków. Warto jednak przy tego typu włosach zwrócić uwagę aby nadmiernie ich nie obciążać. W tym przypadku warto więc unikać zbyt częstego stosowania ciężkich (bogatych w oleje i silikony) masek i odżywek. Istotna będzie mniejsza ilość nakładanych produktów. Najlepiej nakładać je od ucha w dół, nie za blisko nasady. Należy wybierać kosmetyki zrównoważone pod względem zawartości emolientów, humektantów i protein. Nie należy jednak nadużywać stosowania kosmetyków zawierających proteiny, gdyż może to doprowadzić do sztywności i suchości a nawet łamliwości włosów (w efekcie przeproteinowania przy zbyt częstym stosowaniu protein).
Włosy niskoporowate polubią się z olejem kokosowym, wszelkiego rodzaju masłami, np. shea, a także aminokwasami. 

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate to włosy, które zarówno mogą być łatwe w pielęgnacji jak i najtrudniejsze ze wszystkich typów. Łączą one w sobie cechy włosów nisko i wysokoporowatych w związku z czym czasem ciężko ocenić, czego tak naprawdę im potrzeba. W przypadku tego typu włosów mogą one wyglądać bardzo różnie, a więc i dobór kosmetyków będzie mocno indywidualny. Często jednak tego typu włosy są delikatne, cienkie, a więc przyda im się pielęgnacja dodająca nieco sztywności, sprężystości ale i przede wszystkim uzupełniająca ubytki w strukturze włosów. W tym celu warto wybierać szczególnie kosmetyki zawierająca proteiny, które mają zdolność wbudowywania się w powstałe ubytki i w konsekwencji poprawy wyglądu i stanu włosa. Różne rodzaje protein będą dawały różne działania np. duże proteiny (wielkocząsteczkowe, np. Milk Protein) będą działały bardziej na powierzchni włosa zaś mniejsze (hydrolizowane, małocząsteczkowe np. Hydrolyzed wheat protein) mają zdolność przenikania do wnętrza włosa i trwałego wiązania się z łańcuchami keratynowymi włosa. Włosom średnioporowatym sprawdzą się szczególnie te hydrolizowane. Warto też oczywiście dostarczać im również humektantów (nawilżaczy) i emolientów (które szczególnie warto aplikować łącznie - w jednym produkcie, bądź oddzielnie zaraz po masce proteinowej). 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate także są włosami dość wymagającymi jeżeli chodzi o pielęgnację. Wymagają one bogatszej pielęgnacji niż włosy niskoporowate. Dla poprawy ich wyglądu niezbędne będzie ich nawilżanie, zmiękczanie i odbudowywanie. Wszystko to możemy uzyskać dzięki zrównoważonemu stosowaniu protein, emolientów i humektantów.
Włosy wysokoporowate wymagają regularnego dostarczania protein (zwłaszcza wielkocząsteczkowych, np. keratyny), które będą korzystnie wpływać na strukturę włosa. Warto raz na tydzień wczesać maskę z proteinami we włosy i pozostawić ją na nich ok. 15-20 minut pod czepkiem lub turbanem - to pozwoli dogłębnie odżywić włosy. 
Oprócz tego bardzo istotnym elementem pielęgnacji będą emolienty, które otulają włos dzięki czemu mają szansę domknąć łuski włosa. Emolienty powinny być stałym (nawet przy każdym myciu) elementem pielęgnacji tego typu włosów. Włosy wysokoporowate polubią się także z silikonami, które oprócz tego, że wygładzą włosy i dodadzą blasku to zabezpieczą włos przed utratą wody oraz czynnikami zewnętrznymi. Ułatwią rozczesywanie i ograniczą puszenie. Włosom wysokoporowatym warto też dostarczać nawilżenia, np. w formie podkładu pod olej (np. z żelu aloesowego).